6 czerwca 2012

Czego nie robić podczas fotografowania? | Podstawy fotografowania | Poradnik

Cześć Wszystkim!


Rozpoczynam cykl postów, które mają na celu przeprowadzić Was przez podstawy fotografii. Kurs jest stworzony dla amatorów i powstał wspólnymi siłami moimi i Uli Phelep (pomysłodawczyni projektu), która poniżej Wam się przedstawi. Zachęcam gorąco do śledzenia dwóch jej blogów, gdzie znajdziecie wspaniałe porady i wielką garść inspiracji. Jestem absolutnie zakochana w jej publikacjach. Po jakimś czasie śledzenia bloga Uli, poznałyśmy się wirtualnie - z czego bardzo się cieszę. Jest mi również bardzo miło, że teraz Wy możecie ją poznać:) Pierwszy artykuł jest również autorstwa Uli. 
ZAPRASZAMY!

Ula kilka słów o sobie:

"Witajcie,

Nazywam się Ula Phelep i jestem blogerką; posiadam jeden blog kreatywny (http://maiadream.blogspot.com), na którym dzielę się z innymi kolorowymi inspiracjami, technikami „zrób to sam”, moim życiem we Francji, w której mieszkam już od 10 lat, a aktualnie również nowym projektem nauki podstaw fotografii stworzonym wspólnie z Julitą. Drugi mój blog porusza tematy marketingu w świecie kreatywnym, promocji produktów i blogowania w celu uzyskania rzeszy czytelników (http://urszula-phelep.com). Staram się w nim pomóc wszystkim kreatywnym kobietom polubić marketing, który nie jest taki straszny, jakim mógłby się wydawać.
Podobnie, jak Julita, podążam za moimi pasjami; staram się kreować życie, o jakim zawsze marzyłam i zaszłam w tym już całkiem daleko. :)

Niedługo także zostanie wydana moja pierwsza książka w formie e-booka poruszająca temat kreatywności w życiu."LEKCJA 1

Temat: Podstawowe błędy
przy fotografowaniu, czyli czego nie robić? - Ula Phelep


Kiedy zaczynałam moją przygodę z fotografowaniem (a były to jeszcze aparaty z kliszami fotograficznymi, gdzie traciło się zawsze kilka klatek z niezbyt dobrymi zdjęciami), popełniałam mnóstwo błędów początkującego fotografa. Gdyby ktoś mi wówczas udzielił paru użytecznych wskazówek na temat błędów w fotografii byłabym bardzo wdzięczna.

Teraz, kiedy fotografowanie cyfrowe wydaje się łatwiejsze, nie zawsze jesteśmy zadowoleni z efektów, dlatego też, by zaoszczędzić Wam czasu i energii, przedstawiam poniżej listę tego,  czego lepiej unikać przy robieniu zdjęć:

1. Nieznajomość własnego aparatu.  
Zanim weźmiesz aparat do ręki i zaczniesz go używać, przeczytaj koniecznie jego instrukcję obsługi, by dowiedzieć się, jak on działa – to podstawa, którą każdy znać musi. Czas na to poświęcony na pewno nie będzie stracony;

2. Niepotrzebne obiekty na zdjęciu
Przed naciśnięciem na przycisk w aparacie, zwróć uwagę, aby w pobliżu osoby lub fotografowanego przedmiotu nie znalazły się zbędne rzeczy, które mogą odwrócić od niego uwagę; np. jeśli robisz zdjęcie w domu, uważaj na bałagan w tle - opartą o ścianę deskę do prasowania (mój przypadek ;) ), wiszące na krzesłach swetry, kable leżące na podłodze, itp.;


3. Odpowiednie tło.
Pomyśl o ciekawym tle dla Twoich przyszłych zdjęć: odpowiednim jego kolorze, interesującej fakturze. Pamiętaj też: tło ma za zadanie wyeksponować obiekt, a nie ukrywać go;

4. Nie rób zdjęć w pełnym południowym słońcu.
W takim świetle cienie rzucane przez fotografowany obiekt są zbyt ciemne i nienaturalne, a miejsca jasne – często prześwietlone. Zwróć uwagę również na to, by fotografowany obiekt nie był ustawiony „pod słońce”. Dlaczego? Popatrz poniżej (kwaśne mina).Jeśli możesz, rób zdjęcia rano, kiedy słońce jest jeszcze delikatne lub wieczorem, kiedy staje się ciężkie, ale „bezpieczne” dla fotografowanego obiektu.
Jeśli natomiast nie masz wyjścia, znajdź cień  lub obróć to co chcesz fotografować tak, by słońce padało na to z boku.

5. Robienie zdjęcia z daleka.
Im dalej odsuniesz się od fotografowanego przez Ciebie obiektu, tym mniejszy będzie na zdjęciu i w końcu zniknie. Spróbuj podejść blisko, bliżej i jeszcze raz bliżej. Zdjęcia robione z niewielkiej odległości pokazują szczegóły, niewidoczne na zdjęciach z daleka,  ukazują również nasz obiekt z innej ciekawszej perspektywy.


6. Ustawianie cały czas obiektów w centrum zdjęcia.
Czasami kompozycja zmusza nas do wyśrodkowania fotografowanej osoby czy przedmiotu, ale jeśli możesz, postaraj się umieścić go gdzie indziej w kadrze. Bądź kreatywna!

7. Robienie zdjęć wyłącznie w formacie Auto (automatycznym) i zbyt częste użycie flesza.
 Używanie formatu automatycznego w aparacie jest wygodne, bo  nie musisz zastanawiać się nad wyborem przysłony, czy czasem otwarcia migawki.  Jednak zdjęcia takie są często płaskie i bez wyrazu, a użycie flesza „zimne”. Dlatego też lepiej jest ustawić parametry „manualnie” i używać aparatu na statywie (szczególnie w przypadku wieczornych czy nocnych zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych).
A co Wy sądzicie na ten temat? Jakie znacie inne przykłady błędów w fotografii?

Pozdrawiam, 
XOXO
Ula 


PORTFOLIO                                       NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz