8 czerwca 2012

Jak fotografować dzieci? | Podstawy fotografowania | Poradnik

Witajcie!

Kolejny post poświęcony podstawom fotografii  przed Wami:


LEKCJA 2

Temat: Jak fotografować dzieci?
- dzisiejszy post jest mojego autorstwa.

Dzieci to bardzo wdzięczny temat do fotografowania. Każdy rodzic chce zachować zdjęcia swoich pociech z różnych etapów dorastania, by później wspominać minione chwile.  Sama fotografuję córkę od narodzin, więc uzbierałam przez rok pokaźną kolekcję fotografii. Dzięki temu również będziemy mogli w przyszłości przypomnieć sobie jaka kiedyś była maleńka i jak dorastała. Ma nawet oddzielna galerię na mojej stronie internetowej:  www.julitapajak.pl/galeria/maluszki/

Podpowiem Wam co zrobić, by fotografie naszych pociech były lepsze i oddawały sielankowy okres dzieciństwa.

1. Fotografujcie dziecko w naturalnych pozach i środowisku. Starajcie się nie ustawiać  małego modela do zdjęcia i nie proście by uśmiechał się do obiektywu. Starajcie się być jak najmniej widoczni - podpatrujcie malucha podczas zabawy lub zapewnijcie mu rozrywkę na czas robienia zdjęć.  Może to być zabawa w piaskownicy,  układanie klocków, puszczanie latawca – możliwości są tu nieograniczone i zależą tylko od Waszej kreatywności. – podczas tych sesji, tak zaaranżowałam miejsce zdjęć, by dzieci świetnie się bawiły i jak najmniej zwracały na mnie uwagę.

2. Zniżcie wzrok do poziomu dziecka. Nie róbcie ujęć z góry. Ukucnijcie i postarajcie się by Wasze oczy były na jednej linii. W ten sposób unikniecie niepotrzebnego dystansu i pokażecie świat oczami dziecka i z jego perspektywy. 

3. Zabierzcie na sesję ulubione zabawki, co sprawi, że maluch poczuje się pewniej, a dzięki temu zdjęcia będą bardziej naturalne.-dziewczynka zabrała na sesję ulubione misie, które dodają jej odwagi.

4. Spróbujcie przez chwilę spojrzeć na świat oczami dziecka. Przypomnijcie sobie jak to było kiedy Wy byliście mali, przypomnijcie sobie ulubione zabawy z tego okresu.

5. Zaopatrzcie się w spore  pokłady cierpliwości. Przy dzieciach nigdy nie wiadomo czy to co sobie zaplanowaliśmy uda się zrealizować. Nie denerwujcie się jeśli nie chcą współpracować. Mały człowiek również ma prawo do gorszego dnia lub złego humoru, bywa także czasem niewyspany. Jeśli trafiliście na taki dzień lepiej przełożyć sesję zamiast niepotrzebnie się stresować -  nakłanianie do pozowania  na siłę nic nie da.

6. Dzieci są szybkie i ciężko zatrzymać je w kadrze. Czasem trzeba przemieszczać się równie szybko i do tego mieć świetny refleks.

Albo mieć w zanadrzu jakieś gadżety - niespodzianki, które na tyle mocno zainteresują dziecko, że usiądzie spokojnie i zacznie się bawić


Pamiętajcie, że sesja z dzieckiem musi być przede wszystkim świetną zabawą!

Macie już  jakieś doświadczenia związane z fotografowaniem dzieci? Łatwo Wam to przychodzi? Z czym macie największy problem? Czekam na Wasze komentarze:)   


PORTFOLIO                                       NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK

6 czerwca 2012

Czego nie robić podczas fotografowania? | Podstawy fotografowania | Poradnik

Cześć Wszystkim!


Rozpoczynam cykl postów, które mają na celu przeprowadzić Was przez podstawy fotografii. Kurs jest stworzony dla amatorów i powstał wspólnymi siłami moimi i Uli Phelep (pomysłodawczyni projektu), która poniżej Wam się przedstawi. Zachęcam gorąco do śledzenia dwóch jej blogów, gdzie znajdziecie wspaniałe porady i wielką garść inspiracji. Jestem absolutnie zakochana w jej publikacjach. Po jakimś czasie śledzenia bloga Uli, poznałyśmy się wirtualnie - z czego bardzo się cieszę. Jest mi również bardzo miło, że teraz Wy możecie ją poznać:) Pierwszy artykuł jest również autorstwa Uli. 
ZAPRASZAMY!

Ula kilka słów o sobie:

"Witajcie,

Nazywam się Ula Phelep i jestem blogerką; posiadam jeden blog kreatywny (http://maiadream.blogspot.com), na którym dzielę się z innymi kolorowymi inspiracjami, technikami „zrób to sam”, moim życiem we Francji, w której mieszkam już od 10 lat, a aktualnie również nowym projektem nauki podstaw fotografii stworzonym wspólnie z Julitą. Drugi mój blog porusza tematy marketingu w świecie kreatywnym, promocji produktów i blogowania w celu uzyskania rzeszy czytelników (http://urszula-phelep.com). Staram się w nim pomóc wszystkim kreatywnym kobietom polubić marketing, który nie jest taki straszny, jakim mógłby się wydawać.
Podobnie, jak Julita, podążam za moimi pasjami; staram się kreować życie, o jakim zawsze marzyłam i zaszłam w tym już całkiem daleko. :)

Niedługo także zostanie wydana moja pierwsza książka w formie e-booka poruszająca temat kreatywności w życiu."LEKCJA 1

Temat: Podstawowe błędy
przy fotografowaniu, czyli czego nie robić? - Ula Phelep


Kiedy zaczynałam moją przygodę z fotografowaniem (a były to jeszcze aparaty z kliszami fotograficznymi, gdzie traciło się zawsze kilka klatek z niezbyt dobrymi zdjęciami), popełniałam mnóstwo błędów początkującego fotografa. Gdyby ktoś mi wówczas udzielił paru użytecznych wskazówek na temat błędów w fotografii byłabym bardzo wdzięczna.

Teraz, kiedy fotografowanie cyfrowe wydaje się łatwiejsze, nie zawsze jesteśmy zadowoleni z efektów, dlatego też, by zaoszczędzić Wam czasu i energii, przedstawiam poniżej listę tego,  czego lepiej unikać przy robieniu zdjęć:

1. Nieznajomość własnego aparatu.  
Zanim weźmiesz aparat do ręki i zaczniesz go używać, przeczytaj koniecznie jego instrukcję obsługi, by dowiedzieć się, jak on działa – to podstawa, którą każdy znać musi. Czas na to poświęcony na pewno nie będzie stracony;

2. Niepotrzebne obiekty na zdjęciu
Przed naciśnięciem na przycisk w aparacie, zwróć uwagę, aby w pobliżu osoby lub fotografowanego przedmiotu nie znalazły się zbędne rzeczy, które mogą odwrócić od niego uwagę; np. jeśli robisz zdjęcie w domu, uważaj na bałagan w tle - opartą o ścianę deskę do prasowania (mój przypadek ;) ), wiszące na krzesłach swetry, kable leżące na podłodze, itp.;


3. Odpowiednie tło.
Pomyśl o ciekawym tle dla Twoich przyszłych zdjęć: odpowiednim jego kolorze, interesującej fakturze. Pamiętaj też: tło ma za zadanie wyeksponować obiekt, a nie ukrywać go;

4. Nie rób zdjęć w pełnym południowym słońcu.
W takim świetle cienie rzucane przez fotografowany obiekt są zbyt ciemne i nienaturalne, a miejsca jasne – często prześwietlone. Zwróć uwagę również na to, by fotografowany obiekt nie był ustawiony „pod słońce”. Dlaczego? Popatrz poniżej (kwaśne mina).Jeśli możesz, rób zdjęcia rano, kiedy słońce jest jeszcze delikatne lub wieczorem, kiedy staje się ciężkie, ale „bezpieczne” dla fotografowanego obiektu.
Jeśli natomiast nie masz wyjścia, znajdź cień  lub obróć to co chcesz fotografować tak, by słońce padało na to z boku.

5. Robienie zdjęcia z daleka.
Im dalej odsuniesz się od fotografowanego przez Ciebie obiektu, tym mniejszy będzie na zdjęciu i w końcu zniknie. Spróbuj podejść blisko, bliżej i jeszcze raz bliżej. Zdjęcia robione z niewielkiej odległości pokazują szczegóły, niewidoczne na zdjęciach z daleka,  ukazują również nasz obiekt z innej ciekawszej perspektywy.


6. Ustawianie cały czas obiektów w centrum zdjęcia.
Czasami kompozycja zmusza nas do wyśrodkowania fotografowanej osoby czy przedmiotu, ale jeśli możesz, postaraj się umieścić go gdzie indziej w kadrze. Bądź kreatywna!

7. Robienie zdjęć wyłącznie w formacie Auto (automatycznym) i zbyt częste użycie flesza.
 Używanie formatu automatycznego w aparacie jest wygodne, bo  nie musisz zastanawiać się nad wyborem przysłony, czy czasem otwarcia migawki.  Jednak zdjęcia takie są często płaskie i bez wyrazu, a użycie flesza „zimne”. Dlatego też lepiej jest ustawić parametry „manualnie” i używać aparatu na statywie (szczególnie w przypadku wieczornych czy nocnych zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych).
A co Wy sądzicie na ten temat? Jakie znacie inne przykłady błędów w fotografii?

Pozdrawiam, 
XOXO
Ula 


PORTFOLIO                                       NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK

5 czerwca 2012

Adrianna | sesja portretowa Kraków

Heloł!

Co powiecie na kilka porad dotyczących fotografii? Od jutra rusza projekt: PODSTAWY FOTOGRAFII, stworzony wspólnie z Ulą Phelep, wspaniałą i arcykreatywną blogerką. Za jeden dzień dowiecie się więcej i zobaczycie co przygotowałyśmy, by ułatwić Wam robienie zdjęć.

Dzisiaj odsłona czwartej już modelki z sesji akcesoriów do włosów. Ozdoby jak zwykle olśniewają ale zwróćcie uwagę na prześliczną modelkę: Adriannę Nogieć.

Akcesoria do włosów: Barbara Błaszczyk -  http://floraservice.blogspot.com/
Fryzury: Agnieszka Pyrek z salonu Crea'tif na ul. Warszawskiej 16 w Krakowie
Make-up: Sylwia Cieślik - http://ambasadamakijazu.blogspot.com/


Które ozdoby podobają Wam się najbardziej? Prawda, że to wspaniały sposób by uatrakcyjnić wygląd na specjalną okazję?
Ja jestem absolutnie zakochana w tych z niebieskimi akcentami, z całą stylizacją robią na mnie niesamowite wrażenie.

PORTFOLIO                                       NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK