8 czerwca 2012

Jak fotografować dzieci? | Podstawy fotografowania | Poradnik

Witajcie!

Kolejny post poświęcony podstawom fotografii  przed Wami:


LEKCJA 2

Temat: Jak fotografować dzieci?
- dzisiejszy post jest mojego autorstwa.

Dzieci to bardzo wdzięczny temat do fotografowania. Każdy rodzic chce zachować zdjęcia swoich pociech z różnych etapów dorastania, by później wspominać minione chwile.  Sama fotografuję córkę od narodzin, więc uzbierałam przez rok pokaźną kolekcję fotografii. Dzięki temu również będziemy mogli w przyszłości przypomnieć sobie jaka kiedyś była maleńka i jak dorastała. Ma nawet oddzielna galerię na mojej stronie internetowej:  www.julitapajak.pl/galeria/maluszki/

Podpowiem Wam co zrobić, by fotografie naszych pociech były lepsze i oddawały sielankowy okres dzieciństwa.

1. Fotografujcie dziecko w naturalnych pozach i środowisku. Starajcie się nie ustawiać  małego modela do zdjęcia i nie proście by uśmiechał się do obiektywu. Starajcie się być jak najmniej widoczni - podpatrujcie malucha podczas zabawy lub zapewnijcie mu rozrywkę na czas robienia zdjęć.  Może to być zabawa w piaskownicy,  układanie klocków, puszczanie latawca – możliwości są tu nieograniczone i zależą tylko od Waszej kreatywności. – podczas tych sesji, tak zaaranżowałam miejsce zdjęć, by dzieci świetnie się bawiły i jak najmniej zwracały na mnie uwagę.

2. Zniżcie wzrok do poziomu dziecka. Nie róbcie ujęć z góry. Ukucnijcie i postarajcie się by Wasze oczy były na jednej linii. W ten sposób unikniecie niepotrzebnego dystansu i pokażecie świat oczami dziecka i z jego perspektywy. 

3. Zabierzcie na sesję ulubione zabawki, co sprawi, że maluch poczuje się pewniej, a dzięki temu zdjęcia będą bardziej naturalne.-dziewczynka zabrała na sesję ulubione misie, które dodają jej odwagi.

4. Spróbujcie przez chwilę spojrzeć na świat oczami dziecka. Przypomnijcie sobie jak to było kiedy Wy byliście mali, przypomnijcie sobie ulubione zabawy z tego okresu.

5. Zaopatrzcie się w spore  pokłady cierpliwości. Przy dzieciach nigdy nie wiadomo czy to co sobie zaplanowaliśmy uda się zrealizować. Nie denerwujcie się jeśli nie chcą współpracować. Mały człowiek również ma prawo do gorszego dnia lub złego humoru, bywa także czasem niewyspany. Jeśli trafiliście na taki dzień lepiej przełożyć sesję zamiast niepotrzebnie się stresować -  nakłanianie do pozowania  na siłę nic nie da.

6. Dzieci są szybkie i ciężko zatrzymać je w kadrze. Czasem trzeba przemieszczać się równie szybko i do tego mieć świetny refleks.

Albo mieć w zanadrzu jakieś gadżety - niespodzianki, które na tyle mocno zainteresują dziecko, że usiądzie spokojnie i zacznie się bawić


Pamiętajcie, że sesja z dzieckiem musi być przede wszystkim świetną zabawą!

Macie już  jakieś doświadczenia związane z fotografowaniem dzieci? Łatwo Wam to przychodzi? Z czym macie największy problem? Czekam na Wasze komentarze:)   


PORTFOLIO                                       NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam nadzieję, że ktoś skorzysta z moich porad:)

   Usuń
 2. właśnie takich porad potrzebuję w mojej przygodzie z aparatem :)

  info : zmieniłam adres bloga :
  http://mondocane-j.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń