22 czerwca 2012

Jak fotografować produkty na sprzedaż | | Podstawy fotografowania | Poradnik

Jak to się dzieje, że cały tydzień kiedy siedzę w pracy jest niesamowity upał i ledwo można wytrzymać, a kiedy tylko zbliża się weekend, to leje???  Znacie odpowiedź na to pytanie?

Przedstawiam ostatni już pisany przez Ulę, artykuł o fotografowaniu. Po weekendzie kończymy nasz projekt mini warsztatów fotografii. Mam nadzieję, że chociaż kilka osób skorzystało.

Lekcja 6
Temat: Jak fotografować przedmioty na sprzedaż? - Ula Phelep


Wiele osób tworzących rękodzieło i sprzedających je w Internecie, zastanawia się dlaczego nie odnosi sukcesu podczas  jego sprzedaży. Mimo tego, że produkty są oryginalne i zachwycające, mało osób jest zainteresowanych ich kupnem. Możliwe, iż jedną z zasadniczych przyczyn tego stanu rzeczy są mało profesjonalne zdjęcia produktów.

Jak, więc fotografować nasze produkty, by przyciągały one uwagę potencjalnych klientów?

Oto kilka podstawowych wskazówek :


1. Poznaj swój aparat

Pisałam już o tym w moim artykule „Podstawy fotografowania – Podstawowe błędy przy fotografowaniu, czyli czego nie robić” - zanim weźmiesz aparat do ręki, przeczytaj jego instrukcję obsługi – to podstawa, którą każdy powinien znać.


2. Korzystaj z  naturalnego światła

Ustaw produkt blisko okna i fotografuj go w ciągu dnia (odradzam całkowicie robienie zdjęć wieczorem lub w nocy z fleszem – zdjęcia są płaskie i bez wyrazu). Uważaj jednak, by nie fotografować w bezpośrednim świetle (promienie słoneczne padające na obiekt).
3. Pomyśl o czystej powierzchni

Zwróć uwagę, by  przy fotografowanym obiekcie nie pojawiły się niepotrzebne przedmioty, które odwrócą od niego uwagę - jak np.: kawałek papieru, który akurat leży na stole, gdzie fotografujesz produkt, drobiazgi znajdujące sie w tle za obiektem, itp.

4. Użyj odpowiedniego tła

Najlepsze jest jednolite, neutralne tło. W prostocie leży bowiem całe piękno. Możesz tu użyc np. arkuszy papieru o jednolitym kolorze lub tych drukowanych do scrapbookingu. Idealnie, jako tło, nadają się również naturalne deski (np. parkiet podłogowy, stary drewniany stół), drukowane materiały, czy naturalne środowisko (trawa, ziemia, piasek, itp.).


5. Fotografuj szczegóły

Pomyśl o Twoich potencjalnych klientach, którzy nie mogą dotknąć, poczuć i obrócić produktu, by zobaczyć go z każdej strony, sprawdzić każdy interesujący szczegół. Zrób to dla nich; sfotografuj obiekt z wielu perspektyw, zbliż się na tyle, by przedstawić wszystkie oryginalne detale.6. Stwórz swój styl

Zastanów się, w jakim stylu i w jakiej atmosferze mogłabyś sfotografować produkty, by ich zdjęcia stały się natychmiast rozpoznawalne przez innych.

 • Ten sam schemat: możesz użyć tego samego tła do wszystkich zdjęć, podobnych kolorów, czy tej samej modelki,
 • Opowiedz historię: dodaj do fotografowanego obiektu inspirujące Cię rzeczy (inne przedmioty związane tematycznie z Twoim produktem), dzięki którym przedstawisz coś więcej niż tylko podstawowy produkt; baw się światłem, kolorem i stwórz fantastyczne wpadające w pamięć zdjęcia.
 • Przedstaw użyteczność produktu; np.:jeśli jest to torba, zrób jej zdjęcie noszonej na ramieniu, czy zawieszonej na poręczy krzesła.
 
7. Popraw zdjęcia

Jesli uważasz, że zrobione przez Ciebie zdjęcie nie wyszło, jak chciałaś, popraw je lekko w programie komputerowym do obróbki zdjęć (ja używam Photoshop’a, istnieje  również darmowy program do sciągnięcia z sieci - GIMP). W internecie jest mnóstwo darmowych tutoriali, które uczą obróbki zdjęć. Do zdobycia podstawowej wiedzy jak używać takich programów, wystarczy wpisać w Google np. „rozjaśnianie zdjęć Photoshop” i pojawi się dziesiątki stron na ten temat.

Postaraj się zwiększyć nasycenie kolorów, popraw kadrowanie, zadbaj o odpowiednią wielkość zdjęcia (polecam 800 pikseli na dłuższym boku).


 PORTFOLIO                                     NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK 

19 czerwca 2012

Fotografia portretowa | Podstawy fotografowania | Poradnik Lekcja 5
Temat: Fotografia portretowa - post mojego autorstwa.

Która z nas nie chciałaby mieć pięknych zdjęć portretowych?

Często myślimy, że jesteśmy niefotogeniczne lub widzimy w sobie zbyt dużo mankamentów urody.  Uważam jednak, że każda kobieta powinna się przełamać i chociaż raz sprawić sobie prezent i wykonać sesję portretową.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do sesji, spojrzycie na siebie z zachwytem i zakochacie się w sobie od nowa. Taki przynajmniej stawiam sobie cel fotografując kobiety. Uwielbiam zachwyt na twarzach pań, kiedy oglądają wyniki sesji. Oto, co pomaga mi osiągnąć sukces:

1. Zadbajcie o urodę
 • Modelka przed sesją powinna być wyspana i wypoczęta. Worki pod oczami ciężko zatuszować.
 • Fryzura.
  Jeśli włosy będą rozpuszczone, polecam nadanie im objętości. O ile na żywo efekt będzie przerysowany, na zdjęciach wyjdzie zupełnie inaczej i łagodniej.  Przy fryzurach upiętych polecam skorzystanie z akcesoriów do włosów. Piękne ozdoby nadadzą charakteru uczesaniu.
 • Dłonie i paznokcie to obowiązek.
  Polecam lakiery w neutralnym kolorze. Jeśli robimy zdjęcia bardziej seksowne, odpowiednia będzie czerwień.
 • Makijaż to podstawa.
  Powinien być wiele mocniejszy niż na co dzień. Nie zapomnijcie o cieniach do powiek, tuszu i różu na policzkach.  Na zdjęciach wszystko będzie wyglądało łagodniej.
2. Strój.
Zaszalejcie z sukienkami i eleganckimi strojami. Do typowo portretowych ujęć dobrze będzie wyglądała elegancka koszula.
 
3. Poproście o zdjęcie zegarka, zdjęcie pierścionków. Biżuteria do sesji jest bardzo mile widziana ale dopasowana do całej stylizacji.

4. Czas na kadrowanie. 
Tutaj wszystko zależy od fotografowanej osoby, a wiedza na ten temat jest bardzo szeroka. Kilka typów:
 • przy każdej sylwetce  sprawdzają się ujęcia z góry.
 • panie bardziej puszyste starajcie się fotografować w pozach, które najmniej pokazują ich pełne kształty. Boczki możemy zamaskować, kładąc ręce na biodrach.
 • pozująca kobieta nigdy nie powinna stać prosto, żadna z nas nie będzie wyglądała korzystnie w takiej pozie. Poproście o postawienie nogi przed nogą, seksowne wygięcie bioder. Takie proste triki zmieniają całą sylwetkę.
5. Atmosfera.
Na koniec punkt, który w zasadzie powinien być pierwszy. Zadbajcie o atmosferę i kontakt z modelką, bez tego nawet najlepszy makijaż i strój nic nie pomoże. Ja proponuję kawę, włączam miłą muzykę, staram się rozluźnić klientkę luźną rozmową.

Zobaczcie jak za pomocą odpowiedniego makijażu i dzięki lekkiej zmianie fryzury (lakier i grzebień) oraz odpowiednim pozom, możecie zmienić wygląd:Powodzenia!

 PORTFOLIO                                     NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK 

18 czerwca 2012

Nadia | fotografia dziecięca Kraków

Witajcie,

Dzisiejszy tydzień zaczęłam od bardzo porannej wizyty na giełdzie kwiatowej, gdzie wybierałyśmy z Basią akcesoria do planowanej niedługo sesji. Będą cudne klatki, serca, ozdoby vintage ...i  będzie romantycznie. Widziałam tyle pieknych przedmiotów i kwiatów, że poniedziałek już mi nie straszny.

Kolejny post poświęcony będzie zdjęciom malutkiej Nadinki, która towarzyszyła mamie podczas sesji kwiatowej. Sylwia - mama Nadii, malowała dziewcznyny do zdjęć. Nie mogłam się oprzeć i maluszek również wylądował na tle fotograficznym. Cudny kwiatek na główce jest oczywiście autorstwa Basi.

Życzę Wam pięknego i w końcu letniego tygodnia!!!


  PORTFOLIO                                     NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK