19 czerwca 2012

Fotografia portretowa | Podstawy fotografowania | Poradnik Lekcja 5
Temat: Fotografia portretowa - post mojego autorstwa.

Która z nas nie chciałaby mieć pięknych zdjęć portretowych?

Często myślimy, że jesteśmy niefotogeniczne lub widzimy w sobie zbyt dużo mankamentów urody.  Uważam jednak, że każda kobieta powinna się przełamać i chociaż raz sprawić sobie prezent i wykonać sesję portretową.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do sesji, spojrzycie na siebie z zachwytem i zakochacie się w sobie od nowa. Taki przynajmniej stawiam sobie cel fotografując kobiety. Uwielbiam zachwyt na twarzach pań, kiedy oglądają wyniki sesji. Oto, co pomaga mi osiągnąć sukces:

1. Zadbajcie o urodę
 • Modelka przed sesją powinna być wyspana i wypoczęta. Worki pod oczami ciężko zatuszować.
 • Fryzura.
  Jeśli włosy będą rozpuszczone, polecam nadanie im objętości. O ile na żywo efekt będzie przerysowany, na zdjęciach wyjdzie zupełnie inaczej i łagodniej.  Przy fryzurach upiętych polecam skorzystanie z akcesoriów do włosów. Piękne ozdoby nadadzą charakteru uczesaniu.
 • Dłonie i paznokcie to obowiązek.
  Polecam lakiery w neutralnym kolorze. Jeśli robimy zdjęcia bardziej seksowne, odpowiednia będzie czerwień.
 • Makijaż to podstawa.
  Powinien być wiele mocniejszy niż na co dzień. Nie zapomnijcie o cieniach do powiek, tuszu i różu na policzkach.  Na zdjęciach wszystko będzie wyglądało łagodniej.
2. Strój.
Zaszalejcie z sukienkami i eleganckimi strojami. Do typowo portretowych ujęć dobrze będzie wyglądała elegancka koszula.
 
3. Poproście o zdjęcie zegarka, zdjęcie pierścionków. Biżuteria do sesji jest bardzo mile widziana ale dopasowana do całej stylizacji.

4. Czas na kadrowanie. 
Tutaj wszystko zależy od fotografowanej osoby, a wiedza na ten temat jest bardzo szeroka. Kilka typów:
 • przy każdej sylwetce  sprawdzają się ujęcia z góry.
 • panie bardziej puszyste starajcie się fotografować w pozach, które najmniej pokazują ich pełne kształty. Boczki możemy zamaskować, kładąc ręce na biodrach.
 • pozująca kobieta nigdy nie powinna stać prosto, żadna z nas nie będzie wyglądała korzystnie w takiej pozie. Poproście o postawienie nogi przed nogą, seksowne wygięcie bioder. Takie proste triki zmieniają całą sylwetkę.
5. Atmosfera.
Na koniec punkt, który w zasadzie powinien być pierwszy. Zadbajcie o atmosferę i kontakt z modelką, bez tego nawet najlepszy makijaż i strój nic nie pomoże. Ja proponuję kawę, włączam miłą muzykę, staram się rozluźnić klientkę luźną rozmową.

Zobaczcie jak za pomocą odpowiedniego makijażu i dzięki lekkiej zmianie fryzury (lakier i grzebień) oraz odpowiednim pozom, możecie zmienić wygląd:Powodzenia!

 PORTFOLIO                                     NAPISZ DO MNIE                                       FACEBOOK 

5 komentarzy:

 1. Dużo ważnych słów. Z tym malowaniem, np - sama nie wierzyłam, do czasu, aż pomalowane "normalnie" oko okazywało się na zdjęciu "gołe", jak bez makijażu, a dopiero mocniejsze pociągnięcia nadawały mu subtelny urok :)))
  Magia drugiej strony lustra :)))
  No i to "wypoczęcie" i dobry nastrój!
  Ale i ktos po stronie aparatu, kto umie uchwycić "tę chwilę" - bezcenne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze na początku muszę przekonywać, że makijaż, który Pani widzą na sobie, ładnie wyjdzie na zdjęciach. Najczęściej pierwsza reakcja, to przerażenie:) Bardzo Ci dziękuję za komentarze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak znam to, sama kiedy pierwszy raz mnie "pomalowano" zdębiałam, chowałam głowę zaskoczona, a efekt niesamowity. Mocne OKO - podstawa - hihihi
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń