12 czerwca 2012

Fotografowanie dnia codziennego | Podstawy fotografowania | Poradnik

 Witajcie,

Mój wtorek jak na razie jest strasznie zaspany, nie mogę się obudzić - a w szkole spać nie wolno! No chyba, że siedzimy w ostatniej ławce:) Zapraszam na lekcję, którą dzisiaj przygotowała dla Was Ula Phelep. A ja zmykam na kawę!

Lekcja 3

Temat: Fotografowanie dnia codziennego.- Ula Phelep

Hej Kochani,


Kolejna lekcja podstaw fotografii.


Uwielbiam fotografowanie zwykłego dnia, otaczających nas drobnych rzeczy i ciepłych chwil. W tygodniu mam na to niewiele czasu (praca biurowa), staram się jednak, jak najczęściej nosić przy sobie aparat, by nie przegapić żadnych ciekawych momentów w swoim życiu.


Prawdę mówiąc, dopiero niedawno odkryłam, że fotografowanie tych „zwykłych” rzeczy, o których wcześniej bym nawet nie pomyślała, sprawi mi tyle radości. Zapisywanie niezauważalnych często, ale jakże cudownych szczegółów, to cała magia nie tylko fotografii blogowej, ale i samego naszego życia. Wiąże się to również z aktualną erą aparatów cyfrowych, dzięki którym możemy wykonać tyle fotografii,  pokazujących przedmioty i sytuacje dnia codziennego, na ile mamy ochotę.


A oto kilka porad dotyczących fotografowania życia codziennego:


1. Zawsze noś przy sobie aparat fotograficzny.
To pierwsza i najważniejsza rada. Dzięki aparatowi w zasięgu ręki, nie przegapisz żadnych ciekawych chwil. Jeśli njednak nie masz jak zabrać aparatu, kup sobie mały notes i zapisuj w nim miejsca, przedmioty, które uważasz za interesujące i warte sfotografowania, by później móc do nich wrócić.2. Nie przejmuj się spojrzeniami innych osób.

Przyznam się, że na początku mojego „noszenia-aparatu-w-torbie” nie wyciągałam go często, ponieważ obawiałam się pytających, czy pobłażliwych spojrzeń przechodniów. Moja rada: po prostu nie patrz na przechodniów (jakby nie istnieli – chyba, że figurują na zdjęciu) i skoncentruj się tylko na fotografii ;)


3. Możesz robić ciekawe zdjęcia telefonem komórkowym. 

Nie obawiaj się używania aparatu w Twoim telefonie. Na dzień dzisiejszy zdjęcia robione telefonem mają wysoką rozdzielczość i dobrą jakość (nawet do wydrukowania). I wystarczą do mniej profesjonalnej fotografii życia codziennego.


4. Spójrz na swoje codzienne otoczenie „świeżym okiem”. 

Przyjrzyj się swojemu mieszkaniu, czy domowi, obejrzyj pokoje i kuchnię z innej perspektywy niż zazwyczaj; z pewnością znajdziesz w nich nieodkryte dotychczas zakamarki, które sfotografowane opowiedzą ciekawą historię. Zainteresuj się mijanymi krajobrazami w  drodze do pracy. Pójdź na spacer; ciekawe ułożenie liści na drodze, ślady butów na śniegu, czy formy chmur na niebie mogą stać się inspiracją do pięknych zdjęć.


5. Fotografuj codzienną rutynę. 

Poranna kawa, praca przy komputerze, czy zabawa z dziećmi, same w sobie opowiadają historię Twego aktualnego życia. Uwiecznij tę chwilę aparatem.


6. Fotografuj szczegóły. 

Często nie zwracamy uwagi na takie drobnostki, jak stojące obok naszych, malutkie buciki dzieci, pyszny, pięknie prezentujący się na talerzu posiłek, ciekawe kompozycje stworzone z porozrzucanych na podłodze zabawek maluchów, cudowny kolor jabłek na drzewie w ogrodzie, parujący kubek kawy, ... i tak mogę wymieniać w nieskończoność. A to właśnie te detale tworzą pełne ciepła, uczuć,  ciekawe zdjęcia życia codziennego.

7. Nie zapomnij o sobie. 

Często robiąc zdjęcia innym, zapominamy całkowicie o własnej osobie. Poproś kogoś z rodziny, czy znajomych by sfotografował Ciebie. Możesz również użyć samowyzwalacza w aparacie do zrobienia zdjęć. Nawet jeśli masz kompleksy i nie lubisz oglądać siebie samej na zdjęciach, zrób raz na jakiś czas wyjątek. Za parę lat, przeglądając fotografie, nawet nie zauważysz braku odpowiedniej fryzury, czy dodatkowych paru kilogramów poświątecznych.


8. Nie przegap ważnych momentów. 

Chodzi tu o takie chwile w życiu, jak pierwsze kroki Twego malucha, pierwszy dzień jego szkoły, czy pierwsze zrobione przez Ciebie ciasto.

 W tym dniu Maïa była bardzo dumna bowiem straciła ząbek.

Nie przejmuj się jeśli Twoje zdjęcia nie są idealne, czy perfekcyjnie artystyczne. W fotografii„życia codziennego” ważna jest opowiedziana historia i zatrzymany moment.


Pozdrawiam,

XOXO 
Ula


2 komentarze:

 1. Super blog! Dopiero go znalazłam..
  Będe śledzić, pięknie fotografujesz!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję za miły komentarz i zapraszam do podglądania!

   Usuń